Leadership

President

Don Lein, PT, PhD (2022)
perez

Vice President

Patty Perez, PT, DScPT, Board-Certified Clinical Specialist in Orthopaedic Physical Therapy
(2021)

alpta3

Secretary

Dominique Forte, PT, DPT, Board-Certified Clinical Specialist in Orthopaedic Physical Therapy
(2021)

alpta4

Treasurer

Vanessa LeBlanc, PT, DPT
(2021)

Andrea Bowens 1.16

Chief Delegate

Andrea Bowens, PT, DPT, Board-Certified Clinical Specialist in Orthopaedic Physical Therapy (2021 – finishing DL term)

Dr Blair Saale

PT Representative-at-Large

Blair Saale, PT, Board-Certified Clinical Specialist in Neurologic Physical Therapy
(2022)

dougherty

PTA Representative-at-Large

T-Michael Dougherty, PTA, MPA
(2022)  

andrea-johnson

Immediate Past President

Andrea Johnson, PT, DPT (2021)

Committees

Bylaws
Blair Saale, PT, Board-Certified Clinical Specialist in Neurologic Physical Therapy, Chair
Delegates
Tonquita Hampton, PT, DPT (2021)
Heather Mount, PT, DSc, Board-Certified Clinical Specialist in Orthopaedic Physical Therapy (2022)
LD Woods, PT, DPT, PhD, Certified Strength and Conditioning Specialist (2021 – Finishing AB Term)
Ethics
Laura White, PT, DScPT, Chair
Elizabeth Kennedy
Heather Mount
Education
Chair – Dana Daniel Blake, PT, DPT, Board-Certified Clinical Specialist in Orthopaedic Physical Therapy, Manual Therapy Certified
Ellen Hamilton
Vanessa LeBlanc
Heather Mount
Tara Pearce
Laura White
FEDERAL GOVERNMENT AFFAIRS
Doug Cole, PT, MPT, Board-Certified Clinical Specialist in Orthopaedic Physical Therapy
FINANCE
Ellen Strunk
Janine Nesin
Emmett Parker
Andrea Johnson, PT, DPT – PAC Chair
Doug Cole, PT, MPT, Board-Certified Clinical Specialist in Orthopaedic Physical Therapy – PAC
Steve Foster, PT – PAC
GOVERNMENT AFFAIRS
Corey Irby, PT, Co-Chair
Emmett Parker, PT, MS, ATC, Co-Chair
Ellen Strunk, PT, MS, Board-Certified Clinical Specialist in Geriatric Physical Therapy, GAC Liaison
District 1 – Matt Broussard, PT, DPT, Board-Certified Clinical Specialist in Orthopaedic Physical Therapy
District 2 – Jason Jackson, PTA
District 3 – Sarah Klein, PT, DPT, ATC
District 4 – Jacob Gates, PT, DPT
District 5 – VACANT
District 6 – Kendell Jno-Finn, PT
District 7 – VACANT
MEMBERSHIP
Jerome Higgs, PT, Chair
Lavon Beard
Matt Broussard
Dominique Forte
Cindy LaPorte
David Morris
NOMINATING
Chris Ireland, PT, DPT (2021)
David Morris, PT, PhD, FAPTA (2022)
Jerome Higgs, PT, DPT, PhD (2023)
PRACTICE & PAYMENT
Ellen Strunk, PT, MS, Board-Certified Clinical Specialist in Geriatric Physical Therapy, Chair
Jerry Klug
Patrice Murphy
Greg Petty
Sheree York
PTA CAUCUS REPRESENTATIVE
Amy Smith Hamel, PTA (2021)
PUBLICITY & COMMUNICATIONS
Ashley Parish, PT, DPT, Board-Certified Clinical Specialist in Cardiovascular and Pulmonary Physical Therapy, Chair
Chris Noland, PTA
Doree Daniels
Dominique Forte
Kendell Jno-Finn
Mary Orr
Ivy Rice
Cindy LaPorte, PT, PhD – APTA Centennial Celebration Ambassador
EARLY PROFESSIONAL SIG
Kylee Blake Goodwin, PT, DPT, ATC, Chair
STUDENT SIG
Allen Engle, SPT, Chair
EXECUTIVE DIRECTOR
Suzie Callan